Kuigi käes on aasta 2025 ja augustis minek juba uuele kossutuurile ehk EM finaalturniirile Riiga, siis tasub siiski ajaloo annaalidesse jäädvustada ka möödunud sügisel toimunud kiire põige Poola, Włocławeki linna, kui Eesti oli alles teel EM-le ja selge oli ainult see, et selget polnud midagi. Tuli minna. Sest et noh - MEIE MÄNG!
POOLA
Pindala – 312 696 km²
Elanikke – 38 milj
Pealinn – aastast 1596 Wisla jõe kaldal asuv Varssav (Warszawa)
Plaan oli, et lendame Varssavi, oleme päevakese seal, siis sõidame rongiga mängulinna Włocławekisse ja tagasi tulles vaatame veel veidi Varssavis ringi.
Varssav
Elanikke – 1,8 milj
Linnaõigused - 1323
Rahvaetümoloogia järgi on linn oma nime saanud sealkandis elanud kaluri Warsi ja tema abikaasaks saanud näki Sawa Visla järgi.
Varssavis sättisime end kesklinna
hotelli SCSK Żurawia, et siis minna esimesele linnatiirule õhtupimeduses.
Esimene vaatamisväärsus ei lasknud ennast kaua oodata - 1955. aastal valminud hiigelsuur (237 meetrit kogukõrgus)
Kultuuri- ja Teaduse Palee (Pałac Kultury i Nauki), mis oli Nõukogude Liidu
kingitus Poola rahvale. Hoones asuvad kinod, teatrid, raamatukogud,
spordiklubid, ülikoolide teaduskonnad ja Poola Teaduste Akadeemia
asutused.
Veidi linna ajaloolisest taustast ka. II MS ja ka sellele järgnev nõukogude kommunismi periood möödus Varssavile rängalt, nagu ka kogu Poola riigile. Või kogu Ida-Euroopale.
01.08. – 02.10.1944 toimus Varssavis ülestõus, mille korraldas Poola rahvuslik vastupanuliikumine Armija Krajowa. Selle käigus hukkus ligikaudu 15 000 ülestõusnut ja 200 000 tsiviilisikut (kes olid enamasti sakslaste poolt mõrvatud, sh lapsed, naised, vanurid, haiged, haavatud, puudega inimesed). Kohe pärast ülestõusnute alistumist toimetasid sakslased 650 000 elanikku Visla läänekaldalt ehk Saksa okupatsiooni alla jäänud alalt (Ida-Varssavis oli Punaarmee) Pruszkowis asunud filterlaagrisse, kellest 55 000 saadeti edasi koonduslaagrisse. Seejärel alustasid Saksa minöörid linna õhkimist. Hitler nõudis, et linn tuleb maa pealt minema pühkida. Brandkommandod ehk põletamiskomandod põletasid maju leegiheitjatega tühjaks, misjärel ehitised tänavate kaupa õhiti. Kui Punaarmee 17. jaanuaril 1945 hõivas Varssavi varemete välja oli linnast hävinud 85 %. Nii et tänapäeval näeme enamasti ainult taastatud linna, sealhulgas vanalinna.
Külastasime ka Varssavis Konstitutsiooni väljaku lähedal asuvat muuseumi - Elu kommunismi all, kuhu on veetud rohkesti igasugu meilegi äratuntavat nõukaaegset tavaari.
Seltsimehe töölaud |
Poola Fiat |
Gaseeritud vesi |
Poola Tädi Rutt... |
... ning Tipp ja Täpp |
Nagu Mustamäe korter nõuka ajal |
Poola polnud küll otseselt Nõukogude Liidu osa nagu Eesti, kuid nõukogude võimu kombitsad tekitasid ka seal ränki tagajärgi ja inimkaotusi. Näiteks 1945. aastal küüditati Poola aladelt sunnitöölaagritesse Nõukogude Liitu ca 40 000-50 000 inimest. 1945 loodi ka Poola territooriumil sunnitöölaagrite süsteem, 1950. aastaks oli Poola territooriumil 206 laagrit, kus oli hinnanguliselt laagriasukaid 300 000 ümber. Viimased laagrid suleti 1958. aastal. Poola vastupanu kommunistlikule režiimile jõudis tippu ametiühinguliikumise „Solidaarsus” loomisega, mille mahasurumiseks võimud kuulutasid riigis välja lausa sõjaseisukorra, kuid selle tegevus viis lõpuks kommunistliku süsteemi lagunemisele ning esimese mittekommunistliku valitsuse moodustamiseni sõjajärgses Ida-Euroopas 1989. aastal. Kokku on Poolas kommunistlike repressioonide ohvriks langenud isikute nimekirjas 640 000 nime.
Pärast muuseumi ootas ees jalutuskäik mööda kuninglikku puiesteed ehk Kuningateed (Trakt Królewski). Peaaegu 2 km pikk Kuningatee on üks Varssavi ikoonilisemaid ja ajaloolisemaid tänavaid, mille alguses on kuningaloss ja lõpus kuninga suveresidents Lazienki loss koos pargiga. See tee on olnud peamine tee, mida Poola kuningad kasutasid oma paleede vahel liikumiseks. 17. sajandil rajatud barokkstiilis lossis (Royal Lazienki Castle) oli ka 200 inimest mahutanud kuninglik teater (avatud 1788). Palee asub väikesel saarekesel (lossi nimetataksegi palee saarel ehk Palace on the Isle). Palee ümber on uhke park, kus asub ka Poola tuntuima helilooja Frederic Chopini mälestusmärk. Pargis on erinevad tiigid, milest ühe lähedal asub Kuninglik Lazienki amfiteater, kus härrasrahvale peeti etendusi - avaetendus toimus 7. septembril 1791 peaaegu tuhande pealtvaataja ees, kes olid lavast tiigiga eraldatud. Meie juuresolekul käisid seal aga usinad remonditööd.
Kuningliku teatri ruumid koos hulga skulptuuridega |
Pargis asub mitmeid paleesid ja kõrvalhooneid, huvitavaid puid ja tiike |
Amfiteater oma iidsete varemete motiiviga |
Kuninga suveresidents Lazienki palee |
Oli aeg hakata end rongile sättima, et sõita Wloclaweki linna, kus järgmisel päeval oli ootamas põnev kossulahing Poolaga. Enne tegime siiski veel aega parajaks raudteejaama kõrval asuvas kohalikus Hard Rock Cafes, kus peremehed on seinale riputanud hulga legendaarsete muusikute pille ja rõivaid - nt Keith Richardsi kitarr, Elton Johni väga veider kostüüm, Mötley Crue ja Black Sabbathi kidrameeste pillid ja palju muud ägedat.
Włocławek - linn Kuyavian–Pomeranian vojevoodkonnas Kesk-Poolas, Vistula jõe kaldal.
Elanikke – 107 000
Linnaõigused - 1255
Poolas on üldiselt palju igasuguseid katedraale ja kirikuid, nii ka siin - aastatel 1340-1411 ehitatud gooti stiilis Püha Maarja taevaminemise basiilika katedraal on igati uhke katoliku kirik.
Läheduses on Kopernikuse väljak. Astronoom Mikołaj Kopernik õppis siin linnas 1488-1491. Ehitas koos oma õpetaja Mikołaj Wódkaga katedraali päikesekella.
No ja siis oligi aeg hakata valmistuma ürituseks, milleks üldse saigi siia tuldud. Eestist saabunud üsna arvukas fännaskond hakkas kogunema ühte peaväljaku ääres asuvasse baari, et mänguks lauluõliga hääled lahti määrida. Huvitaval kombel oli seal baaris samasuguse disainiga toolid, nagu meie palees. Ju siis on mingi kohalik mood. Vahepeal ilmus õlleklaase lauale kiiremini, kui jõudsin silmi pilgutada. Ei puudunud ka Eesti ajakirjanikud oma pärimistega.
Lauluõli voolab ojadena |
Ja siis juba mängule, kui eeltöö oli tehtud. Kossusaal oli keskusest veidi eemal, aga samas üsna lähedal meie ööbiskohale (see ei olnud siiski juhuslik kokkusattumus). Mäng oli hea ja tasavägine. Samas peab mainima, et jabura kvailifitseerumise süsteemi tõttu polnud Poola koondisel (erinevalt meist) peale au midagi selle mänguga kaalul, sest neil oli korraldajana EM pilet juba nagunii taskus. Aga eks kodupubliku ees ei taha siiski keegi kaotada. Meie mehed andsid Poola ässadele korraliku lahingu ja napsasidki viimastel minutitel võidu ära 82:78. Aga sellega polnud meil veel pääs EM-le tagatud, sest mõni päev hiljem seisis ees sama vastasega mäng Tallinnas, milles meil kahjuks tuli omakorda Poola paremust tunnistada. Seega lükkus lõplik tõde veebruaris 2025 toimunud viimasesse mängude aknasse, kus meie põhieesmägiks oli alistada teistkordselt Põhja-Makedoonia. Sellega meie kutid said ka edukalt hakkama ja ihaldatud EM pilet oligi käes.
Võõrsil
Poolale kott pähe tõmmatud oli hea tunne asuda tagasiteele, et veel pisut ka
Varssavis ringi kooserdada.
Vanalinnas
(Stare Miasto) on ikka tore jalutada, kuigi Varssavi vanalinn reaalselt
ei olegi vana, sest II MS käigus lasid Hitler ja Himmler praktiliselt kogu
linna hooned hävitada. Vanalinn on siiski pärast selle üsna autentset
taastamist kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Aaastatel 1971–1984
taastati ka uhke kuningapalee (Zamek Królewski), mille käigus sai
see tagasi oma esialgse 17. sajandi välimuse. Paleed peetakse Poola
rahvusliku identiteedi sümboliks, kujutades poolakate tahtejõudu ja
vastupanuvõimet võõrastele võimudele, seal kohtub minevik olevikuga. Palee
hävitamist alustasid Saksa Luftwaffe hävitajad 1939 ehk kohe II maailmasõja
alguses ja lõpetati hoone õhkimisega 1944 koos suurema osa ülejäänud
linnaga.
![]() |
Turuplats 1900 |
![]() |
Turuplats 1944 |
Platsil
asub ka merineitsi kuju, poola keeles on tema nimetus Syrenka Warszawska.
Syrenka kohta on mitu legendi, millest üks räägib sellest, kuidas Syrenka ujus
mööda Wisla jõge, kuni jõudis praegusesse Varssavi vanalinna. Seal nägi ta
kalureid jõest kala püüdmas ja otsustas saagi võrkudest vabastada. Alguses olid
kalurid vihased ja üritasid Syrenkat tabada, ent kui nad teda nägid ja kuulsid
tema laulu, armusid nad Syrenkasse. Uudised imelisest lauljast levisid kiiresti
ja üks rikas kaupmees lasi ta kinni püüda. Kalurid aga vabastasid Syrenka tema
küüsist. Syrenka oli väga tänulik ja lubas päästmise eest kalureid ja nende
kodusid kaitsma hakata ning sellest ajast saigi Syrenkast mõõga ja kilbiga
varustatud Varssavi valvur. Syrenka kuju on oluline osa linna
identiteedist ja seda peetakse Varssavi sümboliks, teda kujutatakse mõõga ja
kilbiga ka linna vapil.
No
ja siis saigi meie Poola reid selleks korraks otsa ja ees ootab juba vähe pikem
ja tummisem tripp Riiga. Varssavi linn jäi aga meelde ohtrate paleede,
pühakodade ja mälestusmärkide poolest, mida leidub seal tõesti lugematul arvul.
No ja Poolas oli ka üsna hea ja üsna ohtralt tarvitatud poola õlunaad ja
huvitavad söögid.
No comments:
Post a Comment